Informacje ogólne

Każdego dnia dokładamy wszelkich starań aby leczenie w naszej praktyce cechowało się najwyższym poziomem oraz bezpieczeństwem naszych pacjentów i personelu.
Ostatnie tygodnie poświęciliśmy na dostosowanie kliniki i procedur do nowej rzeczywistości.

Jak przystosowaliśmy nasze gabinety do obecnie panujących warunków sanitarnych?

Zgodnie z wszelkimi zaleceniami dotyczącymi zachowania się w obliczu obecnej epidemii, powinniśmy zachowywać bezpieczny odstęp od rozmówcy, tj. około 1,5 metra, unikać bezpośredniego kontaktu fizycznego z innymi osobami.

W pracy stomatologa jest to niemożliwe.

Jesteśmy prawdopodobnie najbardziej narażoną grupą zawodową, gdyż poza bezpośrednim kontaktem z pacjentem, podczas pracy końcówkami stomatologicznymi generujemy aerozol wodny mieszający się z śliną pacjenta, która może być źródłem zakażenia. Brzmi to wszystko przerażająco, jednakże ta wiedza nie jest nam obca. Pracujemy w takich warunkach codziennie, nie tylko podczas epidemii. Świadomość dużego zagrożenia wynikającego z potencjalnego kontaktu z niebezpiecznymi drobnoustrojami skoniła nas do nastąpujących rozwiązań:

 • Umawianie wizyt/ Rejstracja wyłącznie telefoniczna, wstępny wywiad epidemiologiczny
 • Pojedyncze wpuszczanie pacjentów do praktyki
 • Czas poświęcony jednemu pacjentowi został wydłużony, aby wykonać wszelkie czynności związane ze wzmożoną dezynfekcją
 • Mierzenie temperatury ciała - warunkiem wejścia do kliniki jest zmierzenie temperatury ciała pacjenta
 • Dezynfekcja rąk pacjenta
 • Ankieta - przed zabiegiem stomatologicznym w chwili obecnej każdy pacjent jest proszony o wypełnienie specjalnej ankiety dotyczącej jego aktualnego stanu zdrowia oraz niedawnych podróży, czy kontaktu z potencjalnie zakażonymi osobami.
 • Dezynfekcja rąk - oczywistością w naszej codziennej praktyce jest mycie i odkażanie dłoni przed i po kontakcie z pacjentem.
 • Jednorazowe środki ochrony osobistej: fartuchy/kombinezony, maseczki, rękawice oraz przyłbice-chroniące pacjenta ale też nas – personel medyczny przed ewentualnym zakażeniem.
 • Dezynfekcja ust - Przed zabiegiem pacjent jest proszony o wypłukanie ust antyseptyczną płukanką zabijającą bakterie, wirusy oraz grzyby.
 • Koferdam - jeśli to możliwe, zabiegi endodontyczne (lecz. kanałowe) wykonujemy w koferdamie, czyli specjalnej gumie, która podczas pracy izoluje opracowywany ząb od jamy ustnej, a co za tym idzie, powstały aerozol wodny nie zawiera już śliny pacjenta.
 • Nie usuwamy kamienia nazębnego - ograniczenia jakie wprowadzamy w związku z istniejącą epidemią koronawirusa dotyczą zabiegów higienizacyjnych, czyli usuwania kamienia oraz piaskowania. Są to zabiegi generujące aerozol wodny oraz pył niemożliwy do opanowania w takim stopniu jaki byłby bezpieczny w warunkach obecnej epidemii. W związku z powyższym wskazania do tego zabiegu zostają drastycznie ograniczone do odwołania.
 • Powietrze - powietrze w naszych gabinetach jest nieustannie oczyszczane z bakterii, wirusów i grzybów dzięki specjalnym lampom przepływowym UVC.
 • Dezynfekcja powierzchni - przed wizytą każdego pacjenta, fotel stomatologiczny, powierzchnie płaskie jak blaty, czy fronty szafek a także klamki drzwi są dezynfekowane odpowiednimi płynami.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia oraz prewencji rozprzestrzeniania się choroby, zwracamy się z prośbą aby PACJENCI Z GRUPY PODWYŻSZONEGO RYZYKA przenosili swoje wizyty na późniejszy termin.

Do tej grupy zaliczamy osoby, które:

 • czują się przeziębione, chore, mają katar kaszel,czy podwyższoną temperaturę ciała, lub inne objawy sugerujące infekcję;
 • miały kontakt z osobami, które podróżowały do regionów objętych epidemią lub z osobami chorymi;
 • mają osłabioną odporność np. po niedawno przebytej chorobie lub w związku z istniejącą chorobą przewlekłą, czy stosowaniem leków immunosupresyjnych.

Te z pozoru oczywiste zachowania i ograniczenia są konieczne abyśmy wszyscy byli bezpieczni.

Z góry dziękujemy za stosowanie się do naszych rekomendacji.

Życzymy wszystkim naszym Pacjentom dobrego zdrowia,

Marta Wysocka-Srokosz
Michał Srokosz

Kontakt

Stomatologia Srokosz

ul. St. Łuczkiewicza 7

43-246 Strumień

Godziny pracy

Pon.- Czw. 9:00 - 19:00

Pt. 8:00 - 14:00

Prosimy o rejestrację telefoniczną

(033) 857 16 66

604 50 30 34

Udogodnienia dla pacjentów

Gabinet przyjazny osobom niepełnosprawnym

Możliwość płatności kartą

Klimatyzacja

Muzyka relaksacyjna